Home > Products > Circuit Protection > 1210L035YR
1210L035YR
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 0.35A 6V 1210
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
SMD/SMT
Resistance ::
1.3 Ohms
Package / Case ::
1210 (3225 Metric)
Termination Style ::
SMD/SMT
Packaging ::
Reel
Maximum Voltage ::
6 V
Series ::
1210L
Current Rating - Max ::
100 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.35 A
Trip Current ::
0.7 A