Home > Products > Circuit Protection > 60R020XPR
60R020XPR
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 60V .200A RADIAL LEADS
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
Through Hole
Resistance ::
4.4 Ohms
Termination Style ::
Radial
Packaging ::
Ammo Pack
Maximum Voltage ::
60 VDC
Series ::
60R
Lead Spacing ::
5.1 Mm
Current Rating - Max ::
40 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.2 A
Trip Current ::
0.4 A