Home > Products > Circuit Protection > LVR016K-2
LVR016K-2
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 265V 24AWG Lead.16A
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
Through Hole
Resistance ::
7.8 Ohms
Termination Style ::
Radial
Packaging ::
Reel
Maximum Voltage ::
240 VAC
Series ::
LVR
Lead Spacing ::
5.8 Mm
Current Rating - Max ::
2 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.16 A
Trip Current ::
0.37 A