Home > Products > Circuit Protection > TRF600-400
TRF600-400
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 60V 3A 1.45Ohms
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
Through Hole
Resistance ::
1.45 Ohms
Termination Style ::
Radial
Packaging ::
Bulk
Maximum Voltage ::
60 V
Series ::
TRF600
Lead Spacing ::
5 Mm
Current Rating - Max ::
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.4 A
Trip Current ::
1 A