Home > Products > Circuit Protection > 60R050-PB
60R050-PB
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 60V .5A-HD 40A MAX
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
Through Hole
Resistance ::
1.17 Ohms
Termination Style ::
Radial
Maximum Voltage ::
60 VDC
Series ::
60R
Lead Spacing ::
0.51 Mm
Current Rating - Max ::
40 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.5 A
Trip Current ::
1 A