Home > Products > Circuit Protection > 1812L110/33MR
1812L110/33MR
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC PTC 33V 1.10A POLY SURF MOUNT
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
SMD/SMT
Resistance ::
0.2 Ohms
Package / Case ::
1812 (4532 Metric)
Termination Style ::
SMD/SMT
Packaging ::
Reel
Maximum Voltage ::
33 VDC
Series ::
1812L
Current Rating - Max ::
20 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
1.1 A
Trip Current ::
1.95 A