Home > Products > Circuit Protection > SMD075F/60-2
SMD075F/60-2
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 60V .75A-HD 10A MAX
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
SMD/SMT
Resistance ::
1 Ohms
Package / Case ::
2920 (7351 Metric)
Termination Style ::
SMD/SMT
Packaging ::
Reel
Maximum Voltage ::
60 VDC
Series ::
SMD
Current Rating - Max ::
40 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.75 A
Trip Current ::
1.5 A