Home > Products > Circuit Protection > RUSBF135-2
RUSBF135-2
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC Radial Lead 1.35A 16V 40A Imax
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
Through Hole
Resistance ::
0.12 Ohms
Termination Style ::
Radial
Packaging ::
Reel
Maximum Voltage ::
16 VDC
Series ::
RUSBF
Current Rating - Max ::
40 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
1.35 A
Trip Current ::
2.7 A