Home > Products > Circuit Protection > BD280-1927-25/16-W
BD280-1927-25/16-W
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 25A 115mV BladeDevice
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
Through Hole
Resistance ::
0.0033 Ohms
Termination Style ::
Radial
Packaging ::
Bulk
Maximum Voltage ::
16 VDC
Series ::
BD280
Current Rating - Max ::
25 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 125 C
Hold Current ::
20 A
Trip Current ::
32 A