Home > Products > Circuit Protection > MINISMDC260F/13.2-2
MINISMDC260F/13.2-2
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 2.60A 13.2V 100A Imax
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
SMD/SMT
Resistance ::
0.05 Ohms
Package / Case ::
1812 (4532 Metric)
Termination Style ::
SMD/SMT
Packaging ::
Reel
Maximum Voltage ::
13.2 VDC
Series ::
MiniSMD
Current Rating - Max ::
100 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
2.6 A
Trip Current ::
5 A