Home > Products > Circuit Protection > MINISMDC014F-2
MINISMDC014F-2
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC .14A 60V 10A Imax
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
SMD/SMT
Resistance ::
6 Ohms
Package / Case ::
1812 (4532 Metric)
Termination Style ::
SMD/SMT
Packaging ::
Reel
Maximum Voltage ::
60 VDC
Series ::
MiniSMD
Current Rating - Max ::
10 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.14 A
Trip Current ::
0.28 A