RXEF075S
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC Radial Lead .75A 72V 40A Imax
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
Through Hole
Resistance ::
0.6 Ohms
Termination Style ::
Radial
Packaging ::
Bulk
Maximum Voltage ::
72 VDC
Series ::
RXEF
Lead Spacing ::
5.8 Mm
Current Rating - Max ::
40 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.75 A
Trip Current ::
1.5 A