Home > Products > Circuit Protection > 0603L050SLYR
0603L050SLYR
manufacturer:
Littelfuse
Description:
Resettable Fuses - PPTC 6V POLYFUSE 0603 LoRho SL 0.50A
Category:
Circuit Protection
Specifications
Product Category ::
Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style ::
SMD/SMT
Resistance ::
0.35 Ohms
Package / Case ::
0603 (1608 Metric)
Termination Style ::
SMD/SMT
Packaging ::
Reel
Maximum Voltage ::
6 V
Series ::
L-SL
Current Rating - Max ::
50 A
Operating Temperature Range ::
- 40 C To + 85 C
Hold Current ::
0.5 A
Trip Current ::
1 A