Home > Products > Connectors > PRF24-P-C-EE-085-SD
PRF24-P-C-EE-085-SD
manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN 2.40MM CABLE PLUG
Category:
Connectors
Specifications
Impedance ::
50Ohm
Product Category ::
RF Connectors / Coaxial Connectors
Number Of Ports ::
1
Features ::
Product Status ::
Active
Cable Group ::
RG-405 (.085" Semi Rigid)
Ingress Protection ::
Center Contact Material ::
Beryllium Copper
Min Qty ::
1
Shield Termination ::
Solder
Connector Style ::
2.4mm (APC-2.4, OS-50)
Frequency - Max ::
50 GHz
Housing Color ::
Gold
Connector Type ::
Plug, Male Pin
Package ::
Bulk
Contact Termination ::
Solder
Series ::
PRF
Mounting Type ::
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type ::
Threaded
Mounting Feature ::
Manufacturer ::
Samtec Inc.
Introduction
Related Products
Image Part # Description
IP5-08-01-L-S-RA1-TR
IP5-08-01-L-S-RA1-TR
4.00 MM ISORATE 50 OHM HIGH-ISO