Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T3801N36TOFVTXPSA1
T3801N36TOFVTXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 3600V 6020A DO200AE
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
3.6 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
5370 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6020 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
350 MA
Structure:
Single
Package / Case:
TO-200AF
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
91000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
350 MA
Base Product Number:
T3801N36
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 3.6 kV 6020 A Single Chassis Mount TO-200AF