Home > Products > Discrete Semiconductor Products > TD215N22KOFTIMHPSA1
TD215N22KOFTIMHPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
THYR / DIODE MODULE DK BG-PB50AT
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
2.2 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
215 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
410 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 MA
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Package / Case:
Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
7000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
TD215N
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Introduction
SCR Module 2.2 kV 410 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module