Home > Products > Discrete Semiconductor Products > TT700N22KOFTIMHPSA1
TT700N22KOFTIMHPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
THYR / DIODE MODULE DK BG-PB60AT
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
2.2 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
700 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.2 V
Operating Temperature:
135°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 MA
Structure:
Series Connection - All SCRs
Package / Case:
Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
20400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
TT700N
Number Of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Introduction
SCR Module 2.2 kV 1050 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module