Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T2510N06TOFVTXPSA1
T2510N06TOFVTXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 600V 4900A DO200AC
Product Status:
Active
Mounting Type:
Clamp On
Package:
Tray
Voltage - Off State:
600 V
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
2510 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4900 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 MA
Structure:
Single
Package / Case:
TO-200AC
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
46000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
T2510N06
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 600 V 4900 A Single Clamp On TO-200AC