Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T1900N18TOFVTXPSA1
T1900N18TOFVTXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
STD THYR/DIODEN DISC BG-T7526K-1
Product Status:
Active
Mounting Type:
Clamp On
Package:
Tray
Voltage - Off State:
1.8 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
1810 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
2840 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
135°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 MA
Structure:
Single
Package / Case:
TO-200AC
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
39000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
500 MA
Base Product Number:
T1900N
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 1.8 kV 2840 A Single Clamp On TO-200AC