Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T2600N18TOFVTXPSA1
T2600N18TOFVTXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
STD THYR/DIODEN DISC BG-T10026K-
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
1.8 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
2610 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
135°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 MA
Structure:
Single
Package / Case:
TO-200AD
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
T2600N
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 1.8 kV 4100 A Single Chassis Mount TO-200AD