Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T3710N06TOFVTXPSA1
T3710N06TOFVTXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 600V 7000A DO200AD
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
600 V
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
3710 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
7000 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 MA
Structure:
Single
Package / Case:
DO-200AD
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
70000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
T3710N06
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 600 V 7000 A Single Chassis Mount DO-200AD