Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T1590N28TOFVTXPSA1
T1590N28TOFVTXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 2800V 3200A DO200AD
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
2.8 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
1590 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
3200 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 MA
Structure:
Single
Package / Case:
DO-200AD
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
3200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
T1590N28
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 2.8 kV 3200 A Single Chassis Mount DO-200AD