Home > Products > Discrete Semiconductor Products > TD600N16KOFTIMHPSA1
TD600N16KOFTIMHPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 1600V 1050A MODULE
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
1.6 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
600 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 MA
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Package / Case:
Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
TD600N16
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Introduction
SCR Module 1.6 kV 1050 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module