Home > Products > Discrete Semiconductor Products > TDB6HK240N16PBOSA1
TDB6HK240N16PBOSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
THYRISTOR MODULE VDRM 1600V 70A
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
1.6 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
140 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
240 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 MA
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Package / Case:
Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
220 MA
Base Product Number:
TDB6HK240
Number Of SCRs, Diodes:
3 SCRs, 3 Diodes
Introduction
SCR Module 1.6 kV 240 A Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount Module