Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T1500N14TOFVTXPSA1
T1500N14TOFVTXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 1800V 3500A DO200AC
Product Status:
Active
Mounting Type:
Clamp On
Package:
Tray
Voltage - Off State:
1.8 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
1500 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
3500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 MA
Structure:
Single
Package / Case:
DO-200AB, B-PUK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
39000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
500 MA
Base Product Number:
T1500N14
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 1.8 kV 3500 A Single Clamp On DO-200AB, B-PUK