Home > Products > Discrete Semiconductor Products > TZ800N18KOFB1HPSA2
TZ800N18KOFB1HPSA2
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 1800V 1500A MODULE
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
1.8 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
819 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 MA
Structure:
Single
Package / Case:
Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
35000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
500 MA
Base Product Number:
TZ800N18
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 1.8 kV 1500 A Single Chassis Mount Module