Home > Products > Discrete Semiconductor Products > STT1400N16P55XPSA1
STT1400N16P55XPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE POWERBLOCK PS55-1
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
1.6 KV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 MA
Structure:
1-Phase Controller - All SCRs
Package / Case:
Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
10500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
STT1400
Number Of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Introduction
SCR Module 1.6 kV 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module