Home > Products > Discrete Semiconductor Products > TDB6HK180N16RRB11BPSA1
TDB6HK180N16RRB11BPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
1.6 KV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 MA
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT With Diode
Package / Case:
Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
220 MA
Base Product Number:
TDB6HK
Number Of SCRs, Diodes:
3 SCRs, 3 Diodes
Introduction
SCR Module 1.6 kV Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode Chassis Mount Module