Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T1960N22TOFVTXPSA1
T1960N22TOFVTXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 2200V 4100A DO200AD
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
2.2 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
1960 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 MA
Structure:
Single
Package / Case:
TO-200AD
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
40000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
T1960N22
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 2.2 kV 4100 A Single Chassis Mount TO-200AD