Home > Products > Discrete Semiconductor Products > T1800N42TOFPRXPSA1
T1800N42TOFPRXPSA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
SCR MODULE 4200V 2820A DO200AE
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Package:
Tray
Voltage - Off State:
4.2 KV
Series:
Current - On State (It (AV)) (Max):
2490 A
Mfr:
Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max):
2820 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 MA
Structure:
Single
Package / Case:
DO-200AE
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
41000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 MA
Base Product Number:
T1800N42
Number Of SCRs, Diodes:
1 SCR
Introduction
SCR Module 4.2 kV 2820 A Single Chassis Mount DO-200AE